Czynniki, które należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej
Odnawialne źródła energii coraz bardziej zyskują na popularności. Właśnie dlatego właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej inwestują w pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Dużym zainteresowaniem cieszy się też fotowoltaika, dzięki której można czerpać darmową energię ze słońca, co jest korzystne nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również z uwagi na ekologię. Aby instalacja fotowoltaiczna działała poprawnie, niezbędne jest przygotowanie projektu. Jakie elementy powinien zawierać?
Zapotrzebowanie na energię elektryczną i warunki terenowe
Stale rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych i przedsiębiorców. Po podjęciu decyzji o takiej inwestycji specjaliści muszą przygotować projekt. Jednym z najważniejszych elementów, które muszą się w nim znaleźć, jest rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną konkretnej posesji albo firmy. Najlepiej ją obliczyć, biorąc pod uwagę rachunki za prąd.
Oprócz tego dobrze też zastanowić się, czy zapotrzebowanie się nie zwiększy, na przykład na skutek zamontowania pompy ciepła albo innego urządzenia, które będzie pobierało dużo prądu. Kolejną kwestią są warunki terenowe i nasłonecznienie, które zdecydują o lokalizacji paneli fotowoltaicznych. Najczęściej optymalnym miejscem jest dach, jednak jeśli jest to konstrukcja wielospadowa, czasami zdarza się tak, że instalacja musi się znaleźć na gruncie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, projektując instalację fotowoltaiczną?
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, projektując instalację fotowoltaiczną rodzaj pokrycia dachowego, ponieważ to właśnie na tej podstawie dobierany jest rodzaj systemu montażowego, który przede wszystkim nie uszkodzi dachu. Ostatnim, ale niemniej ważnym dla wielu osób czynnikiem jest estetyka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Osoby, którym zależy na lekkości i elastyczności instalacji, mogą wybrać panele amorficzne, które zaliczamy do cienkowarstwowych i wyróżniają się tym, że nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu.