Czym się kierować przy wyborze pomp ciepła?
Szacuje się, że nawet dwie trzecie ogólnych kosztów utrzymania nieruchomości stanowią opłaty za ogrzewanie. Wielu inwestorów, na etapie budowy lub remontu budynku, poszukuje zatem efektywnych systemów, pozwalających na wygenerowanie znacznych oszczędności w tym zakresie. Instalacja pompy ciepła jest doskonałym rozwiązaniem, które nie tylko pozytywnie oddziałuje na budżet domowy, ale także na środowisko.
Jakie powinno być ogrzewanie budynku? Przede wszystkim efektywne, tanie i wydajne. Nowoczesne systemy grzewcze, w tym pompy ciepła, spełniają te wymagania. Są alternatywą dla tradycyjnie stosowanych instalacji CO. Decydując się na ich zastosowanie, warto mieć na względzie kilka istotnych aspektów, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty. Na co zwracać uwagę?
Pompa ciepła
Pompa ciepła może być instalowana w obiektach nowo budowanych, jak i tych poddawanych gruntownej renowacji. Warunkiem jest jednak właściwe ocieplenie, minimalizujące zapotrzebowanie na ciepło. Na rynku spotykanych jest wiele rodzajów pomp, które różnicuje przede wszystkim sposób pozyskiwania ciepła. Warto o tym pamiętać, wybierając ogrzewanie do domu.
Pompa ciepła gruntowa występuje w co najmniej dwóch wersjach – z kolektorem poziomym i pionowym. To rozwiązanie wymagające rozległej działki, ciepło bowiem pobierane jest bezpośrednio z gruntu, za pośrednictwem rurek, wypełnionych niezamarzającym płynem. Układane są – w modelu poziomym – na głębokości ok. 1 – 1,5 m pod ziemią. Urządzenia pionowe z kolei wymagają odwiertów, w których umieszczane są wspomniane wcześniej rurki.
Pompa ciepła powietrzna
Alternatywą dla opisanych rozwiązań jest pompa ciepła powietrzna. Urządzenie jest znacznie tańsze w montażu niż wersje gruntowe. Zasadą jej działania jest odbieranie ciepła z otaczającego powietrza, a następnie przekazywanie go do wody w instalacji grzewczej. Pompa, przy bardzo niskich temperaturach, wymaga wsparcia w postaci grzałek lub dodatkowego kotła gazowego, zapewniającego optymalną temperaturę w pomieszczeniach.
Warto wspomnieć, iż pompa ciepła powietrze woda, aby była skutecznym źródłem ogrzewania, powinna być dopasowana do rodzaju budynku i jego charakterystyki energetycznej. W tym zakresie warto skonsultować swoją decyzję ze specjalistami, którzy wskażą optymalne rozwiązanie, zarówno pod kątem wydajności, jak i ekonomii. Dzięki temu osiągniemy zakładany wstępnie efekt, czyli wydatne obniżenie kosztów eksploatacyjnych nieruchomości.
Nowoczesne systemy grzewcze coraz częściej stosowane są w budynkach z dwóch powodów – środowiskowego i ekonomicznego. Warto zatem, decydując się na budowę domu lub modernizację obiektu istniejącego, rozważyć instalację pompy ciepła. Zapewni ekologiczne ogrzewanie, znacznie oszczędzając budżet domowy. Wybór konkretnego modelu urządzenia najlepiej powierzyć specjalistom, którzy po szczegółowych analizach, zaproponują efektywne rozwiązanie.