Czy pompy ciepła są użyteczne zimą?
Pompy ciepła uznawane są za urządzenia zapewniające komfort cieplny w domu jako źródło ekologiczne. Jednak często pojawiają się opinie, które wskazują, że nie koniecznie dobrze radzą sobie one zimą. Czy taki pogląd jest prawdziwy? Czy pompy ciepła dobrze radzą sobie przy ujemnych temperaturach i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Czy pompy ciepła są rozwiązaniem, które sprawdzi się zimą?
Można spotkać się z opinią, że pompy ciepła nie nadają się do polskiego klimatu. Czy to jednak prawda? Jednak takie zdania nie mają nic wspólnego z prawdą, bo pompy doskonale radzą sobie również w minusowych temperaturach. Urządzenia te wykorzystują nowoczesną technologię, która sprawia, że ciepło z otoczenia jest skutecznie pobierane, nawet jeśli za oknem panuje sroga zima do -30 stopni Celsjusza. W związku z tym decydując się na taki sposób ogrzewania warto zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie pompy, oraz jej parametry. Wydajność i grzanie dla najnowszych rozwiązań jest zapewnione przy mocno ujemnych temperaturach, więc z pewnością będziemy zadowoleni.
Większość klasycznych pomp ciepła jednak nie zapewnia odpowiedniej wydajności przy niskich temperaturach, a wręcz widać, że jej działanie jest gorsze nawet już przy +5 stopniach. W związku z tym, jeśli zależy nam, aby urządzenie dobrze działało również, gdy jest zimno to warto zdecydować się na pompę ciepła w technologii Zubadan, która zapewni nam odpowiednie warunki, nawet przy wspomnianych -30 stopniach.
Czy więc pompa ciepła to dobre rozwiązanie w Polsce?
Musimy z góry określić do czego i kiedy dokładnie ma nam ona służyć. Jeśli chcemy ogrzewać nią dom również przy bardzo niskich temperaturach, to koniecznie powinniśmy wybrać rozwiązania, które wykorzystują najnowsze na rynku technologie, w przeciwnym razie może się okazać, że nie będziemy zadowoleni z jej funkcjonalności. Pompa ciepła jest jednak opcją ekologiczną, co sprawia, że wiele osób chętnie decyduje się na jej zastosowanie w swoim domu. Pamiętajmy jednak również o odpowiedniej konstrukcji budynku, która wesprze jej działanie.