Co powinien zawierać projekt kotłowni?
Instalacja grzewcza jest niewątpliwie jedną z najważniejszych w każdym domu czy mieszkaniu. Aby zapewnić komfort cieplny domownikom, należy zadbać o to, aby wybrać urządzenia odpowiednie dla potrzeb danej nieruchomości. Kotłownia jest kluczowym miejscem, jeżeli chodzi o cały system, dlatego jej projekt musi być przemyślany. Co powinien zawierać, o czym nie wolno zapomnieć i jakich błędów unikać?
Od czego należy rozpocząć projektowanie kotłowni?
Projektowanie domu to odpowiedni czas na wybór sposobu ogrzewania domu. Czasami również zdarza się tak, że właściciele podczas generalnego remontu decydują się na zmianę w tym zakresie. Bardzo ważny jest fakt, że kotły na paliwo stałe, których moc nominalna wynosi do 25 kW, muszą być zainstalowane w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach technicznych, które mogą być zlokalizowane w trzech miejscach:
- na kondygnacji podziemnej,
- na poziomie ogrzewanych pomieszczeń,
- w innych pomieszczeniach, w których jest możliwość zainstalowania kotła o większych mocach
Właśnie dlatego oprócz wyboru kotła gazowego czy na ekogroszek należy zastanowić się, gdzie powstanie kotłownia oraz czy pomieszczenie ma odpowiednie wymiary. Bardzo ważne jest, że powierzchnia kotłowni, a także jej wysokość i kubatura muszą być dostosowane do konkretnego pieca.
Co jeszcze powinno znaleźć się w projekcie kotłowni?
Wiedząc, jaki piec znajdzie się w kotłowni i jaka przestrzeń będzie do tego wymagana, dobrze jest również zastanowić się, co jeszcze powinno się w niej znaleźć. Mowa tutaj na przykład o przestrzeni do bezpiecznego i wygodnego przechowywania opału. Warunki, które muszą być wówczas zapewnione, są uzależnione od wybranego systemu grzewczego. Kolejną kwestią jest uwzględnienie, czym zostanie wyłożona podłoga.
Najlepiej zdecydować się na wykafelkowanie, ponieważ wówczas w pomieszczeniu będzie bezpiecznie i komfortowo. W niektórych projektach powinna zostać uwzględniona też dodatkowa przestrzeń na bojler. Dotyczy to domów, w którym ciepło pochodzące z kotła będzie wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.